Kada ste poslali CV za posao u Njemačkoj očekujte odgovor na vašu prijavu za posao. Nema nekog univerzalnog pravila koliko vremena je potrebno da prođe dok ne dobijete odgovor nakon što ste aplicirali za posao u Njemačkoj. Dešava se ponekad (iako veoma rijetko) da uopšte i ne dobijete odgovor. Ali u principu, od dva dana do dvije sedmice je neki vremenski raspon u kojem možete očekivati poziv za razgovor za posao u Njemačkoj.

Meni se dešavalo da dobijem negativan odgovor 10 minuta nakon što apliciram za posao. Pozitivan odgovor, tj.poziv za intervju sam najbrže dobila sutradan. Tako da nema nekog univerzalnog pravila. 

Ukoliko ne živite u gradu u kojem se nalazi firma u koju ste pozvani na razgovor za posao, intervju ćete obaviti onlajn (najčešće preko Skajpa, Zoom-a ili MsTeams-a). 

Rijetko kad se radi o samo jednom razgovoru za posao prije nego što dobijete posao. Obično je tu serija od 2-3 intervjua i zadatak/test koji morate uraditi ukoliko prođete prvi krug razgovora.

razgovor za posao u njemaökoj

Dakle, da bi znali kako se pripremiti na razgovor za posao u Njemačkoj, važno je da znate koje su faze intervjua:

#1 INICIJALNI RAZGOVOR ZA POSAO U NJEMAČKOJ – Upoznavanje kandidata

Ovo je prvi razgovor koji ćete obaviti, najčešće sa osobom koja je zadužena za ljudske resurse ukoliko se radi o većoj kompaniji ili sa osobom koja vodi tim u kojem je pozicija za koju ste se prijavili (ako se radi o manjoj firmi). Ako se radi o start-up kompaniji velika je mogućnost da ćete ovaj prvi razgovor obaviti sa osnivačem. 

Ovaj, prvi, intervju obično traje između 30 minuta i sat vremena i služi za upoznavanje sa firmom, sa pozicijom na koju ste se prijavili, sa timom u kojem ćete raditi i zatim kandidat dobije priliku da se predstavi (ukratko objasniti obrazovanje i dosadašnje radno iskustvo).

Da biste znali kako se pripremiti za intervju, važno je znati da se na ovom razgovoru za posao uglavnom razgovara i o sljedećim temama:

  • Radnom vremenu (da li je puno radno vrijeme, koliko sati dnevno se radi, da li je rad od kuće ili kancelarije itd…)
  • Godišnjem odmoru (Koliko dana godišnjeg odmora firma nudi zaposlenima)
  • Plata (obično vi date prijedlog plate koju biste vi željeli. Ovdje budite oprezni i uvijek predložite BRUTO iznos plate)
  • Kada biste najranije mogli početi raditi
  • Da li imate radnu dozvolu u Njemačkoj ili vam je neophodna pomoć oko preseljenja 

#2 TEST ILI PRAKTIČNI RAD – Pokazivanje kreativnosti, snalažljivosti i rada pod pritiskom

Većina poslodavaca prilikom intervjua za posao želi testirati kandidate kako reaguju pod ograničenim vremenskim rokom, da li mogu razviti kreativne ideje i na koji način se nose sa poslovnim izazovima. 

Često je test uključen u drugi intervju, gdje dobijete od 20 minuta do pola sata da uradite neki zadatak koji je u vezi sa radnim zadacima na toj poziciji za koju ste aplicirali. Ali ponekad imate i nekoliko dana da završite zadatak. 

Ovo je možda i najstresniji dio razgovora za posao u Njemačkoj jer nikad niste sigurni da li to što ste uradili ispunjava očekivanja poslodavca, često i ne razumijete industriju ako je različita od onoga što trenutno radite i na kraju, čak i ako tehnički uradite sve kako treba, i dalje ste nesigurni da li ste bili dovoljno kreativni i jedinstveni.

Osim da date svoj maksimum i zadatak izvršite najbolje što možete, moj savjet vam je da ne razmišljate previše o tome. Smatram da je poslodavcu važnije da zadatak završite u zadatom vremenskom roku odgovorno i do kraja, i da niko ne očekuje perfekciju. Tako da nemojte mnogo da se brinete. 

#3 DRUGI INTERVJU ZA POSAO – Finalni pregovori sa poslodavcem

Drugi razgovor za posao u Njemačkoj se obično održava u sjedištu firme i vode ga vođa odjeljenja, tim lider i direktor ili CEO koji žele da upoznaju i ocjene finalne kandidate. Drugi intervju je obično i finalni krug prije odluke koji kandidat će dobiti posao. Nije neuobičajno da firme finansiraju troškove puta kandidatima koji dolaze van Njemačke. 

Ovaj razgovor se ne razlikuje mnogo od prvog intervjua, kandidat predstavi svoje obrazovanje i šta je do sada radio. Cilj je ostaviti što bolji utisak uživo, pokazati da ste motivisani za ovu poziciju, te da ste predani poslu, odani i spremni da se poslovno razvijate. 

Na ovom finalnom razgovoru za posao u Njemačkoj takođe može biti govora o plati, radnom vremenu, eventualnom početku radnog odnosa i drugim administrativnim stvarima. 

Smatram da najbolji utisak u finalnom intervjuu ostavljaju osobe koje su opuštene, samouvjerene, vedre i odaju jasan utisak da imaju šta da ponude i da znaju koliko vrijede. Sve ostalo je čista sreća jer su razlike između sposobnosti kandidata samo nijanse.

Dakle, ovo su mogući scenariji procesa razgovora za posao u Njemačkoj, koji se mogu razlikovati u odnosu na radnu poziciju, kompaniju, struku, i druge faktore. Ali većinom možete računati na dva intervjua i jedan test ili praktični rad kako bi se poslodavac uvjerio da ste vi prava osoba za tu poziciju. 

Ukoliko uspješno prođete sva tri kruga intervjua za posao u Njemačkoj, čestitao, dobili ste posao. Do početka radnog odnosa dijeli vas samo još potpisivanje ugovora. 

Ovo je završna faza intervjua za posao u Njemačkoj, a u člankuUgovor za posao u Njemačkoj – na šta obavezno obratiti pažnju možete pročitati dalje smjernice.

Slobodno u komentarima podijelite vaša iskustva sa razgovora za posao u Njemačkoj.

PODJELI OVAJ ČLANAK

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *