Prije dvije godine sam prvi put postavila pitanje kako se zaposliti u Njemačkoj? Tada sam živjela u Austriji i željela sam da se preselim u Berlin. Prva stavka na mojoj tada podugačkoj “listi za kako otići u inostranstvo” je bila – KAKO NAĆI POSAO U NJEMAČKOJ? 

Izgubljena u moru nedovoljnih informacija na internetu o tome kako naći posao u inostranstvu, činilo mi se da je pronaći posao u Njemačkoj bez znanja jezika lakše naumiti nego ostvariti. U tom periodu su mi dosta pomogli tekstovi o životu u Njemačkoj koji piše moj kolega Ante – Derneuschwabo.

Ipak, bez obzira na sve priče o tome kako je nemoguće, ja sam nakon dva mjeseca žurno hitala berlinskim metroom na svoj prvi posao u Njemačkoj. Zaposlila sam se kao Menadžer za odnose s javnošću.  Yep, dreams come true!

U posljednje vrijeme me kontaktiralo nekoliko mojih visokoobrazovanih prijatelja sa Balkana koji su na dobrim poslovnim pozicijama, sa solidnim platama i veoma dobro situirani u svom okruženju sa jednim pitanjem – kako naći posao u Njemačkoj sa fakultetom? 

Nisam nimalo iznenađena željom mojih prijatelja koji se pitaju kako otići u inostranstvo i stvoriti bolje uslove za napredak svoje karijere i boljitak svoje porodice. Stoga je prvo što im kažem da moraju biti svjesni je da svaki put do kako naći posao u Njemačkoj sa fakultetom individualan i zavisi od stepena obrazovanja, kreativnosti u predstavljanju potencijalnom poslodavcu, od poslovnih i društvenih vještina, ličnosti, prethodnih poslovnih iskustava, sposobnosti prilagođavanja i porodičnih okolnosti. 

Dakle, svi ovi faktori, plus mnogo upornosti, utiču na to da li ćete naći posao koji želite u Njemačkoj. Naravno, faktor sreće je onaj glavni začin uspjeha.

Nego da vidimo odakle se počinje sa potragom za poslom u Njemačkoj ako ste visokokvalifikovani.

posao u njemačkoj

ŠTA SVE TREBATE ZNATI PRIJE APLICIRANJA NA POSLOVE U NJEMAČKOJ

Da biste suzili pretragu i izbjegli da se izgubite u moru informacija, važno je da prvo definišete nekoliko stvari prije nego što počnete tražiti posao u Njemačkoj. Ako ste završili fakultet, naravno da ćete imati više mogućnosti, bilo da želite da radite u struci ili ne. 

Dakle, prije nego što počnete tražiti posao u Njemačkoj, važno je da znate ove tri stvari:

#1  Šta želite da radite u Njemačkoj? 

Ako ste visokoobrazovani, sa već nekoliko godina iskustva u matičnoj zemlji, moj savjet vam je da aplicirate za poslove u svojoj struci. Moguće je naravno i promijeniti struku kada ste već nekoliko godina u njemačkom radnom sistemu, ali za početak se držite onoga za šta ste se školovali. 

Važno je da budete realni u određivanju šta možete da radite, dosta je srodnih zanimanja ili poslova iz različitih zanimanja. Tako na primjer, ako ste diplomirali psihologiju, slobodno pokušajte aplicirati na poslove specijaliste za ljudske resurse. 

#2 Na kojem jeziku možete da radite?

Često je tražen odgovor na pitanje kako naći posao u Njemačkoj bez znanja jezika. Istina je da u Njemačkoj postoji mnogo ponuda na poslove bez znanja njemačkog jezika. Dovoljno je da znate samo engleski. Naročito za visokostručne i obrazovane ljude. 

Ali svakako vam je ogroman plus i imate mnogo više mogućnosti ukoliko poznajete njemački jezik. 

Ja sam eksperimentisala sa obe varijante i iskreno rad na njemačkom jeziku (ma koliko ga dobro govorila) je bio zaista opterećujući i brzo sam se vratila na poslove na kojima je engleski službeni jezik. 

#3 U kojem gradu želite da radite

Što se tiče poslovnih mogućnosti veliki gradovi u Njemačkoj imaju više poslovnih ponuda za visokoobrazovane ljude sa Balkana nego manji njemački gradovi.

Prije nego što počnete slanje prijava za zaposlenje u Njemačkoj za visokoobrazovane, provjerite prvo ponudu u većim gradovima. Naravno, sve je individualno i morate razmotriti i druge faktore koji su vam važni za život kao što su – cijene najamnina stana, porezi, plate, porodične mogućnosti, sportske, kulturne i druge mogućnosti koje su vama važne. 

Više o tome šta trebate znati prije nego što odlučite tražiti posao u Njemačkoj sa univerzitetskom diplomom pročitajte u članku “3 stvari koje trebaš znati prije nego što počneš tražiti posao u Njemačkoj”.

GDJE TRAŽITI OGLASE ZA POSAO U NJEMAČKOJ SA FAKULTETOM?

Apsolutno nije neophodno živjeti u Njemačkoj da biste dobili posao u Njemačkoj. Postoji nemali broj portala za oglašavanje poslova za visokoobrazovane stručnjake sa znanjem engleskog ili njemačkog jezika, na kojima možete pronaći poslove koji vas zanimaju i aplicirati onlajn.

Druga opcija je da identifikujete nekoliko firmi u kojima biste željeli da radite i da redovno (svake sedmice) posjećujete njihove karijerne stranice i provjeravate da li se pojavio neki novi oglas koji bi vama odgovarao. Ja iskreno nisam praktikovala ovu opciju, jer mi je bilo svejedno u kojoj industriji ili za kojeg poslodavca ću raditi a i većina oglasa bi se pojavljivala na nekom od poslovnih oglasnika koje sam koristila u pretrazi.

Ipak, u tom moru mogućnosti, ponekad nije jednostavno razumjeti koje su najbolje prilike i kako provesti što manje vremena u efikasnoj potrazi za oglasima.  

Ja sam se fokusirala na tri portala na kojima sam aktivirala profil i svakodnevno pretraživala oglase za posao u njemačkoj sa engleskim jezikom. 

#1 LinkedIN

Napravite dobar profil na LinkedIN-u, prvenstveno ako želite raditi u internacionalnom okruženju u Njemačkoj, na engleskom jeziku. Gotovo svaka ozbiljna internacionalna ili njemačka kompanija bilo da je velika ili mala, oglašava poslove na LinkedIN-u, stoga ovdje možete naći možda i najveći broj oglasa za posao u Njemačkoj za visokoobrazovane.

Prednost LinkedIN-a je što na nekim oglasima imate mogućnost apliciranja direktno preko LinkedIN profila (Easy Apply) što je za mene lično najjednostavniji način apliciranja za poslove jer ne morate da gubite vrijeme ispunjavajući dugotrajne forme za prijavu.

Takođe, možete podesiti i “Alert” pa ćete putem mejla svakodnevno dobijati najnovije ponude poslova iz željene oblasti.

kako naci posao u njemackoj

#2 Indeed

Indeed je možda jedna od najkompletnijih platformi za pretragu za zaposlenje u Njemačkoj za visokoobrazovane. Slično kao i na LinkedIN-u i ovdje možete napraviti svoj poslovni profil i filtrirati svoju pretragu poslova. Na taj način će vam se u rezultatima pretrage prikazivati samo najrelevantnije ponude za vašu struku. Takođe, ovdje imate mogućnost direktne komunikacije sa poslodavcima i rekruterima, kao i mogućnost da mejlom svakodnevno dobijate nove ponude.

Indeed oglasi za posao u njemackoj

#3 Glassdoor

Ova platforma za traženje posla je više namjenjena za internacionalne poslove, što je idealno ako tražite posao u Njemačkoj sa znanjem engleskog jezika. Prednost Glassdoor platforme je što, pored oglasa za posao, imate i kompletan pregled kompanije (gdje se nalaze , čime se bave, koliko imaju zaposlenih) kao i pregled ocjene zadovoljstva i komentare bivših i sadašnjih zaposlenih. Za neke poslove i kompanije je ponuđen čak i raspon plate za određene pozicije, pa vam to može pomoći da se orjentišete koliko biste mogli biti plaćeni za poziciju na koju želite da aplicirate. 

Ovo su, po meni top 3 platforme za traženje posla u Njemačkoj. Iz moje statistike, kada sam aplicirala preko LinkedIN-a, tada sam dobijala najviše poziva za intervju, preko Indeed-a sam našla dva od 3 posla, a Glasdoor je imao najbolje ponude na engleskom jeziku. 

To je moje iskustvo, ali predlažem da testirate više platformi i ubrzo ćete vidjeti koja vama najviše odgovara što se tiče ponuda jer vjerujem da je razlika i u stručnim oblastima za koje aplicirate. 

U ovom članku sam opisala detaljnu listu od TOP 10 sajtova za oglase za posao u Njemačkoj. Obavezno provjerite i izaberite svoje favorite.

KAKO SE NAJBOLJE PREDSTAVITI NJEMAČKOM POSLODAVCU – NAPISATI CV I PROPRATNO PISMO?

Prvi utisak je uvijek najvažniji, stoga je izuzetno važno da napravite dobar CV (Lebenslauf) i propratno pismo (Bewerbungsschreiben). Negdje sam pročitala da rekruteri u prve tri sekunde kada vide CV odluče da li će aplikaciju odbaciti ili će vas pozvati na razgovor, i ta informacija mi je stalno bila na pameti dok sam kreirala svoj CV. Imam osjećaj da Njemci veoma drže do formalnosti kada su u pitanju ove stvari.

Dakle, imate tri sekunde da budete dopadljivi na papiru. Kako to postići?

Iz mog iskustva smatram da je za dobru prezentaciju potencijalnom poslodavcu neophodno obratiti pažnju na sljedeće stvari:

#1 Grafički izgled CV i propratnog pisma

#2 Jednostavne rečenice i jedinstven stil pisanja

#3 Kratak i jasan pregled zadataka i poslovnih dostignuća koje ste imali u dosadašnjem radnom iskustvu

#4  Istaknute interpersonalne vještine, lične osobine i motivaciju koja vas čini dobrim kandidatom za tu određenu poziciju i kompaniju  

#5 Budite potpuno drugačiji i izdvojite se u masi aplikacija

Sve detalje i lični savjet kako napisati dobar CV i propratno pismo za posao u Njemačkoj, koje programe koristiti, koji stil pisanja itd,  možete pročitati u članku “Kako napisati dobar CV za posao u Njemačkoj”.

PROCES APLICIRANJA ZA POSLOVE U NJEMAČKOJ

Kada nađete oglas za posao koji bi vama odgovarao i kreirate CV, sljedeći korak je apliciranje. Iz mog iskustva, prijave za poslove u Njemačkoj se uglavnom šalju putem popunjavanja formulara na landing stranicama na web sajtu kompanije. Uglavnom. Ponekad imate opciju da aplikaciju pošaljete mejlom ili da aplicirate direktno putem LinkedIn-a (Easy Apply) ili Indeed profila.

Ispunjavanje formulara prijave za mene je najdosadniji dio traženja posla u Njemačkoj jer se na uobičajna pitanja unose odgovori manuelno i to oduzima mnogo vremena. Druga stvar koja oduzima vrijeme je da za svaki oglas za posao na koji se prijavljujete morate da izmjenite propratno pismo.

Zašto? Zato što želite da personalizujete poruku koju šaljete i uputite je isključivo za tu kompaniju i za tu poziciju. Ovdje možete vidjeti jedan primjer iz jednog od mojih propratnih pisama od prije dvije godine. Ovaj početni paragraf sam mijenjala za svaki oglas na koji sam se prijavljivala i prilagođavala ga opisu posla i kompaniji koja je oglasila slobodno radno mjesto.

“I reviewed the job posting for Policy Communications Manager at Facebook and realized I meet the criteria with my education, previous working experience, as well as my personal and professional skills, personality, and international experience. I strongly believe that I can significantly contribute to the Facebook team. I have excellent communication skills as well as organizational skills, improved by education in journalism, public relations, online marketing, and international relations, as well as years of working experience in communications. I also developed digital technology skills, strategic communication, social media marketing tools, content creation, and event management.” 

CV i propratno pismo biste zatim obavezno trebali sačuvati u PDF formi jer svi programi za prijavu aplikacija prihvaćaju PDF formu koju ćete morati zakačiti prilikom popunjavanja formulara. 

Dakle, prije nego što počnete sa prijavom pripremite sve što bi vam moglo biti potrebno za popunjavanje aplikacije:

  • CV (nj. Lebenslauf)
  • Propratno pismo (nj. Bewerbungsschreiben; eng.Cover letter)
  • Lične podatke (ime, prezime, datum rođenja, telefon, adresu…)
  • Fotografiju (ponekad pojedine forme traže da zakačite i aktuelnu fotografiju)
  • Okvirni datum od kada biste mogli početi raditi
  • Koliku platu očekujete za tu poziciju 
  • Imate li važeću dozvolu za rad u Njemačkoj ili vam je neophodna viza
  • Nivo njemačkog ili engleskog jezika

I to je to, kada pritisnete tipku “Submit” ili “Apply” ili “Bewerbung abschicken”, vaša aplikacija je otišla u sistem poslodavca. Uglavnom dobijete i potvrdu o prijemu aplikacije na mejl. 

Jedan ekstra savjet je da vodite svoju internu listu u Exelu na koje pozicije ste se sve prijavljivali, i da sačuvate oglase u vašim folderima. Jer kad se prijavljujete na mnogo oglasa, kada vas pozovu na intervju, lakše ćete naći opis posla za koji ste se prijavili kako biste se bolje mogli pripremiti za razgovor. 

lista prijava za posao Suzy Time Blog

RAZGOVOR ZA POSAO U NJEMAČKOJ – KOJE SU FAZE?

Nema nekog univerzalnog pravila koliko vremena je potrebno da prođe dok ne dobijete odgovor nakon što ste aplicirali za posao u Njemačkoj za visokoobrazovane. Dešava se ponekad (iako veoma rijetko) da uopšte i ne dobijete odgovor. Ali u principu, od dva dana do dvije sedmice je neki vremenski raspon u kojem ćete vjerovatno dobiti odgovor.

Meni se dešavalo da dobijem negativan odgovor 10 minuta nakon što apliciram za posao. Pozitivan odgovor, tj.poziv za intervju sam najbrže dobila sutradan. Tako da nema nekog univerzalnog pravila. 

Ukoliko ne živite u gradu u kojem se nalazi firma u koju ste pozvani na razgovor za posao, intervju ćete obaviti onlajn (najčešće preko Skajpa, Zoom-a ili MsTeams-a). Rijetko kad se radi o samo jednom razgovoru za posao prije nego što dobijete posao. Obično je tu serija od 2-3 intervjua i zadatak/test koji morate uraditi ukoliko prođete prvi krug razgovora.

Dakle, faza intervjua izgleda otprilike ovako:

#1 Inicijalni razgovor za posao – upoznavanje kandidata

#2 Test ili praktični rad – pokazivanje kreativnosti, snalažljivosti i rada pod pritiskom

#3 Drugi intervju – finalni pregovori

Dakle, ovo su mogući scenariji procesa razgovora za posao u Njemačkoj, koji se mogu razlikovati u odnosu na radnu poziciju, kompaniju, struku, i druge faktore. Ali većinom možete računati na dva intervjua i jedan test ili praktični rad kako bi se poslodavac uvjerio da ste vi prava osoba za tu poziciju.

Kako sve to tačno izgleda, svaka od ovih faza, možete pročitati u članku Kako se pripremiti za razgovor za posao u Njemačkoj”.

KAKO SE NOSITI SA ODBIJENICAMA ZA POSAO U NJEMAČKOJ

Poslali ste 30 prijava za posao i bili ste na nekoliko intervjua, odradili ste nekoliko zadataka i opet ste dobili odbijenicu. Ne očajavajte. Meni se jedan dan desilo da dobijem četiri odbijenice u jednom danu. Poslije sam shvatila da se ta nevoljna obavještenja šalju uglavnom petkom 🙂

Elem, nemojte da vas odbijenice za posao bacaju u loše raspoloženje. Shvatite to kao normalan proces i podstrek da šaljete što više aplikacija. Znam, teško je ne shvatiti lično svaku odbijenicu i suočiti se sa poljuljanim samopouzdanjem, ali nije smak svijeta.

Ovako izgleda jedna od mnogobrojnih odbijenica za posao koje sam ja dobila.

Odbijenica za posao u Njemackoj

Da, nije baš prijatno ali šta bismo sad, glavu gore i idemo dalje!

Neki poslodavci će vam možda u mejlu kada vas odbiju napisati i zašto su vas odbili, ali uglavnom su to generički odgovori, poprilično hladni i usiljeno ljubazni. Ukoliko ipak dobijete neko obrazloženje, to iskoristite da unaprijedite svoj CV ili propratno pismo. 

Ako, pak, dobijate nesrazmjerno mnogo negativnih odgovora u odnosu na broj poslatih prijava, razmislite da izmjenite CV ili propratno pismo. 

DOBILI STE POSAO U NJEMAČKOJ – SLIJEDI POTPIS UGOVORA

Kada prođete sve faze razgovora za posao i kada dobijete radosne vijesti da ste primljeni, dolazite do finalizacije vaše potrage za poslom u Njemačkoj – potpisivanje ugovora! 

Pored uzbuđenja zbog novih poslovnih i životnih izazova koje sa sobom nose preseljenje u Njemačku i nova radna sredina, ne želite da potpišete nešto što niste najbolje razumjeli. 

Ugovori su obično na njemačkom jeziku, ali internacionalne firme u kojima je radni jezik engleski, nude ugovore i na engleskom jeziku. 

O čemu sve trebate povesti računa kada potpisujete ugovor za posao u Njemačkoj pročitajte u članku Ugovor za posao u Njemačkoj – na šta trebaš obratiti pažnju

Ako ste došli do kraja ovog članka, možete zaključiti da proces zaposlenja u Njemačkoj za visokoobrazovane nije jednostavan i zahtjeva mnogo vremena i upornosti. Ali nije nedostižno i zato ne odustajte!

Kada imate potpisan ugovor u rukama, onda vam slijedi faza apliciranja za vizu, pakovanje kofera, preseljenje i mnogobrojne administrativne stvari o kojima ću pisati u nekim od narednih članaka.

Posao u Berlinu

Želite da podjelite vaše iskustvo traženja posla u Njemačkoj?

Pišite u komentarima.

PODJELI OVAJ ČLANAK

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *