Polazak u školu u Njemačkoj je još jedan u nizu emotivnih rolerkostera za roditelje (čitaj: majke!) koji su se skoro doselili u Njemačku. Generalno, polazak u školu je velika promjena za roditelje i za djecu bilo gdje na ovom lijepom svijetu da žive, ali ovdje ću se baviti svojim iskustvom – polazak u prvi razred mog đaka prvaka u Berlinu koji sam, kao ponosna mama što sama odgaja dijete, uspješno preživjela uz red ponosa, suza, straha i smijeha. Dobro, i koju višnjevaču uz sve to 🙂  

U Njemačkoj školska godina počinje u različito vrijeme u zavisnosti od pokrajine i svake godine se datum polaska u školu rotira. Vremenski raspon je od početka avgusta do sredine septembra, pa kako koga geografski zapadne. Prvačićima u Njemačkoj školska godina počinje jednu sedmicu kasnije nego ostalim đacima. 

PRIPREMA ZA POLAZAK U PRVI RAZRED

Prije nego što sam uspjela i da se naviknem da moje dijete više nije beba dobili smo poziv za polazak u prvi razred početkom oktobra prošle godine. U pravilu, poziv dobijate od škole po mjestu prebivališta, ali dijete možete upisati u bilo koju školu koja vam odgovara, ukoliko vam odobre zahtjev za to.  

Istovremeno dobijete i poziv za “Dan otvorenih vrata” u školi, gdje se već u oktobru organizuje roditeljski sastanak za roditelje budućih prvačića. Tu definitivno shvatite da više nemate bebu i da vaše dijete definitivno počinje sa školovanjem. Na tom, prvom u nizu, roditeljskih sastanaka u vašem životu, informišu vas o procedurama upisa (koje su u Berlinu veoma birokratske!), planu i programu, organizaciji škole i drugim stvarima.

Moja komšinica (čiji sin ide sa mojom ćerkom u razred) i ja smo zajedno išle na taj prvi roditeljski sastanak i put povratka do kuće smo prećutale, svaka prerađujući vlastite emocije i strahove. Kad smo stigle pred zgradu, kao hoćemo li na kafu – a obe u fazonu, neka hvala, idem kući da oplačem malkice. Lude žene, ali tako je bilo 🙂 

To je otprilike bio prvi susret sa realnošću da smo stigli do đačkog doba. Iako sam ja bila u šoku i nevjerici, moje dijete je bilo super cool povodom ideje polaska u prvi razred. Već dvije godine smo u Belinu, rado je išla u vrtić i zaista je maksimalno uživala u predškolskom programu posljednje godine, uprkos opštem lockdown-u u Berlinu zbog korone. Ponosno je isticala da je ona predškolac i u svakoj prilici se hvatala olovke i papira i tražila da se igramo “plus i minus”. Nekako sam znala da će rado ići i u školu, ali svejedno sam bila njakava mater. 

Još jedan roditeljski sastanak je održan u julu i tada smo upoznali učiteljicu, roditelje druge djece iz razreda i dobili spisak šta je neophodno da pripremimo pred početak škole, te informisani šta je sve planirano za prve školske dane. 

Elem, tu smo saznali i da će u razredu boraviti i učiteljicin pas – Bella koji je sertifikovani školski pas. Naravno, oduševljenje djece ne moram opisivati kada su čuli za ovu novost. Ja sam u početku bila malo skeptična sa idejom boravka psa na nastavi (Balkan u meni!), ali sada shvatam benefite ove ideje (izmeđuostalog imam odličan izgovor na pitanje kad ćemo mi imati psa – imaš psa u školi, dovoljno) 🙂

Suzy Time Blog polazak u skolu u njemackoj
Suzy Time Blog – polazak u školu u Njemačkoj

PROCEDURA UPISA U ŠKOLU U NJEMAČKOJ

Nakon prvog roditeljskog sastanka podnosite zahtjev za upis u prvi razred u sekreterijatu škole i nakon nekoliko dana poštom dobijate potvrdu da je vaše dijete od iduće školske godine i zvanično đak prvak. 

Zatim zajedno sa tom potvrdom, podnosite zahtjev u Jugendamtu (Administrativnoj upravi za djecu, omladinu i porodicu) za dozvolu za produženi boravak u školi (Hort Gutschein) i istovremeno zakazujete termin za sistematski pregled, u istoj instituciji. 

U Berlinu postoje škole sa cjelodnevnom nastavom, do 16 časova i škole sa poludnevnom nastavom, do 13:30 časova. Budući da mnogi roditelji rade duže, ponuđen je produženi boravak u školi do 16 časova (u Berlinu je potpuno besplatno) i od 16-18 časova (plaća se po tarifi na osnovu prosjeka plate roditelja). Takođe je omogućen i rani produženi boravak od 06:30 do 08:00 časova kada počinje nastava. 

No da se vratim dobijanju dozvole za produženi boravak u školi u Njemačkoj. Kada sam ranije spomenula birokratske zavrzlame u berlinskoj administraciji, ovdje nastaje totalna konfuzija, kada predajete zahtjev za produženi boravak u školi. Da skratim priču, nakon što dobijete potvrdu da vaše dijete može ići u produženi boravak, tu potvrdu nosite u školu da je ovjere u sekreterijatu. Zatim tu ovjerenu potvrdu ponovo šaljete u Jugendamt. 

Nakon, u našem slučaju TRI MJESECA!, dobijete Ugovor za školu koji oba roditelja moraju potpisati (bez obzira ako jedan roditelj ne živi sa djetetom, neophodan je potpis oba roditelja koji imaju starateljstvo nad djetetom). 

Kada potpišete Ugovor, ponovo šaljete u Jugendamt da i oni potpišu i zatim vam pošalju vaš primjerak. Taj vaš primjerak Ugovorazatim nosite u školu i tek tada je djetetu dozvoljeno da bude u produženom boravku u školi. 

Znam, zavrtilo vam se u glavi od čitanja, i meni je mozak stao milion puta dok sam shvatila proces 🙂 Kod nas je cijeli ovaj ludi proces trajao PET mjeseci! (Nakon ovog iskustva još upornije branim naše gospođe na šalterima i administrativni sistem – lakše je nego u Berlinu!). Uglavnom, potpisan Ugovor smo dobili tri dana pred polazak u školu, tako da ne trebam opisivati stepen zabrinutosti da li će stići na vrijeme dok ne počne škola, kako bi djete moglo na vrijeme krenuti (bez Ugovora ne prihvataju djecu u produženi poravak).

Moguće je da u normalnim okolnostima (kada ne vlada pandemija korona virusa) nije ovolika zavrzlama, ali generalno, ovaj proces je meni bio najstresniji dio pripreme za polazak u prvi razred.

U međuvremenu smo obavili sistematski pregled koji je najbolje zakazati što kasnije moguće, jer se djeca u tom periodu izuzetno brzo razvijaju pa par mjeseci čini veliku razliku. Nama je sistematski zaista bio jedno divno iskustvo.

To je to što se tiče administrativnih priprema za polazak u prvi razred u Njemačkoj. U pravilu, prvačići mogu krenuti i prije zvaničnog početka nastave za prvi razred, s tim da tad imaju samo produženi boravak (praktično nešto kao vrtić – igraju se i upoznaju školu, ali ne uče ništa). 

ŠTA JE SVE POTREBNO KUPITI ZA POLAZAK U ŠKOLU U NJEMAČKOJ?

Pred polazak u osnovnu školu svoje djece, roditelji su uglavnom izloženi mnogim dilemama. Svakako najveća dilema je – kakvu školsku torbu kupiti za početak škole. Osnovci u Njemačkoj u prva tri razreda uglavnom nose istu školsku torbu, te je to investicija koja se isplati. Uglavnom su to one velike, ergonomske školske torbe koje smo mi nekad podrugljivo zvali “frižideri”. Takve školske torbe su prilično skupe, kreću se između 200 i 300 evra i najpopularnije marke su Ergobag, Scout i Step by Step

Moje dijete je školsku torbu Ergobag dobila od Deda Mraza koji je bio izuzetno praktičan i kupovinu obavio u decembru kada su torbe inače snižene. Deda Mraz je inače veoma ponosan na taj ulov 🙂 

Dalje, što se tiče šta kupiti od školskog pribora, nakon drugog roditeljskog sastanka dobijete listu šta je sve neophodno kupiti za početak škole. Na našoj listi su bili flomasteri, bojice, olovka, gumica, šiljalo, vodene bojice, četiri folije i oprema za fizičko (trenerka i patike). Takođe je neophodna i flašica za vodu i kutija za užinu.

Mnogi roditelji u Njemačkoj kupuju i pisaći sto kada djece polaze u školu, ali to je stvar ličnih preferencija, nije preko potrebno u prvom razredu. Mi smo još ranije kupili pisaći sto jer je moje djete opsjednuta crtanjem, tako da sam joj obezbjedila “radni kutak” više iz praktičnih razloga da se flomasteri i bojice ne razvlače po trpezarijskom stolu. 

Što se tiče garderobe i obuće za početak školske godine, tu se obično djeci kupi malo svečanija kombinacija za prvi dan škole, a za ostale dane se djeca u školi ne sređuju posebno. Njemci su inače poznati po praktičnosti, tako da na modu u školama možete zaboraviti. Patike, trenerke, pamučne majice i duksevi – praktične odjevne kombinacije u kojima će se djeca osjećati udobno, to je potrebno da nabavite za novu školsku godinu. Naravno to ne znači da u školskom dvorištu nećete vidjeti djecu skockanu sa markiranom garderobom – Hugo Boss, Michael Kors, Valentino itd… i odmah će vam biti jasno da su stranci. Sorry ali tako je 🙂

Suzy Time Blog – priprema za polazak u prvi razred

PRVI DAN ŠKOLE – PONOS, SUZE, STRAH I SMIJEH

Polazak u školu u Njemačkoj je poseban događaj kako za prvačića, tako i za cijelu porodicu. Prvi dan škole u Njemačkoj, takozvani Einschulung, se obično obilježava subotom. Porodica ispraća đaka prvaka do škole, gdje obično bude upriličena mala svečana priredba dobrodošlice, a zatim učiteljice prozivaju đake iz svog razreda i odvode ih u učionicu gdje imaju nezvanični prvi školski čas. 

Za to vrijeme roditelji i ostatak porodice čekaju u dvorištu škole i pri kraju im je dozvoljeno da uđu u učionicu i fotografišu svog prvačića za uspomenu na prvi školski dan.

Cijeli program traje otprilike jedan sat i uglavnom vidite uzbuđene roditelje, bake, deke, tetke, ujake kako skrivaju suzice radosnice, nervozno se smješkaju i nemoćno posmatraju svoje mjezimce kako natovareni velikim školskim torbama odlaze sa svojim školskim drugarima i učiteljicom ka učionici. 

Za mene je polazak u školu u Njemačkoj mog djeteta bio jedan od najemotivnijih dana u dosadašnjem samostalnom odgajanju moje ćerke. Pomješana osjećanja ponosa i na nju i na sebe, zabrinutost od svega što donose školski dani, sreće što smo dogurale dovde, što je ona nasmijana, što je okružena drugom djecom i tuge što moji roditelji nisu bili sa nama taj dan. U tim momentima se sjetiš svog djetinjstva, mirisa tvoje učionice, prijatelja sa kojima si djelio školsku klupu, prvih lekcija, ljubavi, prosto te spuca neka nostalgija i imaš osjećaj da te daljina steže i sve ti moguće u tim trenucima nedostaje. Čudan osjećaj, ali sasvim normalan, vjerujem da se svaka majka osjeća isto. 

Elem, nakon te zvanične ceremonije prvog dana škole, obično se proslava nastavlja kod kuće ili u restoranima gdje se okuplja uža i šira porodica, donose se pokloni  prvačiću, priprema se gozba i slavi se polazak u prvi razred. Nama koji dolazimo sa Balkana nije svojstveno da proslavljamo prvi dan škole, ali vjerujem da ipak većina balkanskih porodica u Njemačkoj ipak obilježi ovaj dan u krugu porodice i potrudi se da ovaj poseban dan u životu svakog djeteta ostane posebno upamćen.

Još jedan zanimljiv i jedinstven običaj za prvi dan škole je takozvani Schultüte, veliki ukrašeni papirni fišek u kojem se nalaze slatkiši i školski pribor. Školski fišeci se unaprijed kupuju ili prave i mogu biti oblijepljeni raznim motivima i napunjeni stvarima koje dijete voli. 

Školski fišeci potiču još iz 1810. godine i na početku su bili zastupljeni uglavnom u srednjoj Njemačkoj a prvi veći grad van ovog područja u kome su se pojavili je bio upravo Berlin. Nakon podjele Njemačke, u DDR-u je bio uobičajen školski fišek od 85 cm sa šest uglova, dok je u BRD-u  bio okrugli i malo manji.

Mi smo, naravno, školski fišek zajedno pravile i moja ćerka je izabrala motive i sadržaj fišeka. Bio je veliki i težak, jedva ga je nosila do škole. Nazad do kuće sam ga, naravno, ja morala tegliti 🙂

Takođe napravile smo i malu zabavu na koju su došli mali i veliki drugari i porodica, tetka je napravila tortu u obliku školskog fišeka, a tečo je roštljao – banjalučke ćevape 🙂 Sa lukom, podrazumijeva se!

Suzy Time Blog - Polazak u prvi razred
Suzy Time Blog – polazak u prvi razred

Zabava je bila fantastična ali več prvi ponedjeljak nakon toga nas je opomenuo da škola nije zabava i pokloni, nego obaveza da se rano ustaje, uči i poštuju pravila. Jedva smo dočekale prvi vikend da sumiramo utiske prve nedjelje školskog života i jednoglasno smo zaključile da jedva čekamo – RASPUST!!!! 🙂

RASPUST U NJEMAČKOJ 2021/2022

Schuljahr 2021/2022
WinterferienOsterferienPfingstferienSommerferienHerbstferienWeihnachtsferien
*Baden-Württemberg-*14.04.+19.04. – 23.04.07.06. – 18.06.28.07. – 10.09.31.10.+02.11. – 04.11.21.12. – 07.01.
*Bayern28.02. – 04.03.*11.04. – 23.04.07.06. – 18.06.01.08. – 12.09.31.10. – 04.11.+16.11.*24.12. – 07.01.
*Berlin29.01. – 05.02.07.03.+11.04. – 23.04.*27.05.+07.06.*07.07. – 19.08.24.10. – 05.11.22.12. – 02.01.
Brandenburg31.01. – 05.02.11.04. – 23.04.-*07.07. – 20.08.24.10. – 05.11.22.12. – 03.01.
Bremen31.01. – 01.02.04.04. – 19.04.27.05.+07.06.*14.07. – 24.08.17.10. – 29.10.23.12. – 06.01.
Hamburg28.01.07.03. – 18.03.*23.05. – 27.05.07.07. – 17.08.10.10. – 21.10.23.12. – 06.01.
*Hessen11.04. – 23.04.25.07. – 02.09.24.10. – 29.10.22.12. – 07.01.
Mecklenburg-Vorpommern05.02. – 17.02.+18.02.*11.04. – 20.04.27.05.+03.06. – 07.06.*04.07. – 13.08.10.10. – 14.10.+01.11.+02.11.*22.12. – 02.01.
Niedersachsen31.01. – 01.02.04.04. – 19.04.27.05.+07.06.14.07. – 24.08.17.10. – 28.10.23.12. – 06.01.
*Nordrhein-Westfalen11.04. – 23.04.-*27.06. – 09.08.04.10. – 15.10.23.12. – 06.01.
*Rheinland-Pfalz21.02. – 25.02.13.04. – 22.04.-*25.07. – 02.09.17.10. – 31.10.23.12. – 02.01.
Saarland21.02. – 01.03.14.04. – 22.04.07.06. – 10.06.25.07. – 02.09.24.10. – 04.11.22.12. – 04.01.
Sachsen12.02. – 26.02.15.04. – 23.04.27.05.*18.07. – 26.08.17.10. – 29.10.22.12. – 02.01.
Sachsen-Anhalt12.02. – 19.02.11.04. – 16.04.23.05. – 28.05.14.07. – 24.08.24.10. – 04.11.21.12. – 05.01.
Schleswig-Holstein04.04. – 16.04.27.05. – 28.05.*04.07. – 13.08.*10.10. – 21.10.*23.12. – 07.01.
Thüringen12.02. – 19.02.11.04. – 23.04.27.05.18.07. – 27.08.17.10. – 29.10.22.12. – 03.01.
Suzy Time Blog – Školski raspust u Njemačkoj

Ukoliko želite da više o ovoj temi dobijate mejlom, prijavite se ispod na mejling listu i dobijaćete ekskluzivan sadržaj samo za vas, koji neće biti na blogu.

PODJELI OVAJ ČLANAK

1 komentar

  1. Kakva je procedura za decu koja su u Srbiji V i VII razred? Sledeće godine trebali bi tu da se upišu, u Nemačkoj?

Average
5 Based On 1

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *